Hongkong, HRHe ehk saarte väisamine ja kohalikud veidrused

AS (Ante Scriptum) Minu käest on ikka päritud salamisi, mida see HRHe täpsemalt tähendab. Vastus – Hiina Rahvavabariigi Hongkongi erihalduspiirkond. Nad on oma üleminekuperioodi seniidile alles lähenemas, seega arvasin et viin kurssi end selle eesti keelde tõlgitud lühendiga. Inglise keeles on see paiga tunnus HKSAR (HK Special Administrative Region).

PAS (Post Ante Scriptum) Meiega on vahepeal liitunud kaks koorikut (lühend ‘koorilauljast’) suure hilinemisega. Nende lennuk pöördus pärast tunniajast kulgemist tagasi tehniliste tõrgete tõttu. Oleks võinud ilmselt hulleminigi minna. Püüded koos ühise sihtmärgini jõuda ei kulgenud liiga hästi (wink-wink, say no more…). Õnneks sai üks neist otselennu järgmisele päevale. Teine aga pidi lendama läbi Katari, kus jätkulend lükkus edasi esiti igaviku ja siis veel küllusliku viivu võrra, mistap reis siia oli sama nobe kui liustiku sulamine või koolnud postiljoni kõnnak. Aga siin me nüüd koos oleme.

Kus hundist rääkida, seal hundist juttu

Lantau. On paslik tunnistada enesele, et ega me alati ka tuuridel olles tööd ei tee 24/7. Oma esimesel aklimatiseerumispäeval käisime Lantau saarel, suurim Hongkongi saartest. Pärast metroost maapinnale tõusmist, ootas meid ees moodne funikulöör, millega sõit oli pea pool tundi rõõmsat kõikumist läbi vahejaamade või mõnele teisele keskmise igaviku jagu kestvat agooniat kahasse pahelise paranoiaga, sõltub kellelt küsida. Pildil naeratavad siiski kõik (“All the world’s a stage and all the men and women merely players…” – Shakespeare. Eriline tõsiasi meie lavale sündinud isendite puhul). Lantau saar oli viimsetel valimistel see allhaldus, kus hiinameelsed jäid võimutsema. Siinne Suur Buddha on nägemist väärt. Meelikõigutav tõik aga minule pigem see, et tegemist pole mitte pelgalt taaskordse vanglasaarega, vaid suisa 6 vanglaga saarega, seda juba brošüürist ei loe. Kohalik kaluriküla Tai O oli retk mitmendasse maailma, sugugi mitte pahas mõttes. Nähtu on mällu süüvinud püsivalt ning äärmiselt õpetlik. Tagasitee bussiga üle ja läbi terve saare aga pani kahtlema halastuslasu suhtes enese oimukoha suunas. Seda bussijuhti ei oleks ilmselt hõbekuuliga ka võtnud, ei talitsenud teda manitsusedki.

2019-11-27 18279657047..jpg

Kümblus haidega

Lamma. Vaba päev nr 2 sai seigeldud maismaatükikesel, mis paikneb Hongkongi saare kuklapoolel. Nimi tuleneb põnevast kaardieksitusest. Nimelt olid britid saanud kaardi portugaallastelt, kus kohalikku jõesuudmesse ning ka saare lääneküljele oli kaardi endine omanik märkinud sõna ‘lama’. Britid tõlgendasid selle saare nimeks, kuigi tegelikult tähendavat sõna ‘muda’ portugali keeles. Teine ‘m’ tekkis foneetilise kõnekeelsuse tagajärjel. Lamma saar jäi meelde eelkõige Hiina meres ujumisega. Nimelt elavad siinsetes meredes haid, üsna mitmedki sealjuures. Me käisime ujumas, uskudes kirjet, et haivõrk hoiab ametlikus rannas sänikaelad eemal. Kahetsuslikul kombel nägime hoiatust haivõrgu eemaldamise kohta alles pärast korduvat suplust. Õnneks viidati sildil ka, et hai-oht on suurim üle 24C vee puhul, milleni hilisnovembri merevesi siiski ei küündi. Muuseas võib värvikaid muljeid ja isiklikult hardaid kokkupuuteid Lamma saarega küsida ka altide Karini ja Ave käest. 😉

Nii me siis siin tiksume. Koduigatsus pureb kanda ja homne kontsert hingab kuklasse. On juba oldud ka. Süüa saab siin külluslikult, aga kodus on omad võlud. “Oma aeg” nagu teravkeelitajad hüüavad pingete leevenduseks. Ja hootšu damoi!

Kotile ja siis oh issand, ikka edasi
h
29. november 2019

Paari tänava kaugusel me hotellist muuseas

PS Sai eile väike mini-mokumentaalfilmgi treitud. Hea, et Jackie leidis väheke aega meile –

PPS Kohalikest veidrustest siiski järgmine kord vast, pikaks kisub seekordne blogi. Kiusukina ehk näiteks see, et siin on vasakpoolne autoliiklus, aga kõnniteedel töötab raudne parempoolsus.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s